چگونگی تعویض شمع های خودرو

نحوه تعویض شمع های خودرو

چگونگی تعویض شمع های خودرو

آیدی یدک به عنوان مرکز فروش لوازم یدکی خودروهای خارجی در این بخش می خواهد درباره چگونگی تعویض شمع های خودرو صحبت کند. همه ما این را می دانیم که خودرو است و یک موتور که به عنوان قلب تپنده آن باید در سلامت کامل باشد تا عملکرد مناسب را داشته باشد. شمع ها از اجزای بسیار مهم موتور خودرو هستند که ولتاژ دریافتی از باتری خودرو را که توسط دیگر متعلقات نظیر کویل و وایرها فراهم می شود به جرقه تبدیل می کنند و باعث انفجار در محفظه احتراق موتور می شوند. اما موضوع اصلی ما در این بخش چگونگی تعویض شمع های خودرو است و در صورتی که قصد دارید شمع های خودروی خود را تعویض کنید تا پایان این بخش از آیدی یدک همراه ما باشید.

چگونگی تعویض شمع های خودرو

شمع چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

قبل از اینکه به نحوه تعویض شمع های خودرو بپردازیم، بهتر است کمی در مورد عواقب عوض نکردن شمع های خودرو برای شما بگوییم. از آنجایی که شمع ها مسئول ایجاد جرفه در بالای محفظه احتراق خودرو هستند تا مخلوط متراکم شده سوخت و هوای داخل محفظه موتور را منفجر کند لازم است تا در زمان مناسب جرقه زنی صورت بگیرد. علاوه بر هر گونه بی نظمی در عمل جرقه زنی می تواند بر مصرف سوخت، عملکرد موتور و هزینه های نگهداری از خودرو هم تاثیرگذار باشد. معمولا در خودروهای قدیمی از کوئل، دلکو و وایر شمع برای انتقال برق باتری به شمع استفاده می کردند. اما در خودروهای امروزی کوئل به طور سمی وایرها را کنار گذاشته و خود به تنهایی عملیات برق رسانی به شمع ها را برعهده دارد. کوئل به عنوان یک قطعه برقی خودرو از سیم پیچی های القایی و تقویت کننده تشکیل شده تا ولتاژ یا اختلاف پتانسیل تولید شده توسط باتری را تقویت کرده و در اختیار شمعی که آماده جرقه زنی است قرار دهد.

اما اگر ماشین شما یک مدل قدیمی است، مطمئنا بین کوئل ها و شمع ها وایر شمع قرار دارد که نیاز دارد تا به صورت دوره ای تعویض شود. وایرها در این مسیر برق تقویت شده توسط کوئل یا دلکو را به شمع ها انتقال می دهد. اما وایرها یک ایراد کلی دارند، اینکه هر چه جریان بیشتری از آنها عبور کند مقاومت آنها بالاتر می رود و در دراز مدت نمی تواند رسانای خوبی برای برق تقویت شده باشد و با این وجود در عملیات جرقه زنی اختلال به وجود می آورد.

چرا باید شمع ها را تعویض کنیم؟

ما علائم مورد نیاز برای تعویض شمع را در خودروی خود مشاهده می کنیم، اما نمی دانیم دلیل آن چیست. هنگامی که جرقه ای از شکاف بین دو الکترود می پرد، در واقع به این معنی است که مقداری فلز از هر دو سمت می سوزاند و با گذشت زمان، فاصله بین دو الکترود به حدی افزایش می یابد که جرقه دیگر نمی تواند پرش را انجام دهد. این زمانی است که شما در مسافت کمتر بنزین بیشتری مصرف می کنید و شتاب هم تعریفی ندارد و در ادامه آن هم با چراغ مخوف «Check Engine» روبرو می شوید.

زمان بررسی و تعویض شمع

همه شمع ها برای مسافت 160 هزار کیلومتر رتبه بندی نمی شوند. در واقع، برخی از خودروسازان تعویض شمع را در فواصل 50 هزار کیلومتری توصیه می کنند. همیشه فواصل خدمات شمع را که در دفترچه راهنمای مالک نشان داده شده است دنبال کنید تا بفهمید چه زمانی باید شمع ها را تعویض کنید. اما اگر به یاد نمی آورید آخرین بار چه زمانی شمع های خود را تعویض کرده اید، می توانید آنها را بکشید و شکاف و وضعیت آنها را بررسی کنید. با این حال، پس از بررسی شمع ها ممکن است نیاز به تعویض شمع ها داشته باشید و با این وجود نباید وضعیت آنها را نادیده بگیرید، چرا که تاثیر بسیار مهمی بر کیفیت عملکرد خودرو ایجاد می کنند.

از مهمترین نشانه های یک شمع خراب ظاهر بد آن است که در مرحله اول کدر شده و رنگ آن به سوی تیرگی می رود. در چنین مواقعی می گویند شمع نیم سوز شده یا به طور کلی قابل استفاده نیست.

علائم خراب بودن شمع خودرو

برخلاف دستورالعمل‌های سازنده‌ها برای تعویض روغن، که بیش از حد محتاطانه است، توصیه‌ها برای چند بار تعویض شمع‌ها بیش از حد خوش بینانه است. برای مثال، اگر قبلاً 130 هزار کیلومتر با مجموعه ای از شمع های 160 هزار کیلومتری طی کرده اید، تقریبا 80 درصد فرسوده شده اند و شروع به آسیب رساندن به عملکرد موتور و مصرف سوخت خودرو می کنند. بدتر از آن، پس از این مسافت، شمع‌ها با جرقه زدن بیشتر فرسوده می شوند و روز به روز تاثیر بد آنها بر مصرف سوخت و شتاب خودرو برای راننده معلوم می شود.

برداشتن شمع مسدود شده می تواند پرهزینه باشد، به خصوص اگر رزوه های سرسیلندر آسیب دیده باشند. هنگامی که مسافت پیموده شده بنزین و احتمال مسدود شدن شمع ها را در نظر گرفته اید، تعویض سریع شمع ها منطقی است.

آیا می توانم خودم شمع ها را تعویض کنم؟

پاسخ به نوع موتور خودروی شما بستگی دارد. برخی از مدل های V-6 برای تعویض شمع ها نیاز به برداشتن بخش هایی از منیفولد ورودی دارند. اگر این کار برای شما راحت نیست، وسیله نقلیه خود را نزد متخصص ببرید. اما اگر موتور شما امکان دسترسی آسان به بانک عقب را دارد، احتمالاً خودتان می توانید این کار را انجام دهید. فقط مطمئن شوید که شمع ها را به درستی شکاف داده اید و از آچار گشتاور مخصوص استفاده کنید. ابزارهای مورد نیاز برای تعویض شمع در فروشگاه های قطعات خودرو در دسترس هستند. سعی کنید ابزار شکاف شمع و آچار گشتاور متناسب با خودروی خود را تهیه کنید. علاوه بر این یک بسته کوچک گریس دی الکتریک خریداری کنید.

محل نصب شمع ها را باز کنید و شروع به تمیز کردن کنید

– اگر محل نصب شمع ها درپوش پلاستیکی دارد آن را تعویض کنید یا هر گونه مانعی نظیر محفظه فیلتر هوا را برای باز کردن شمع ها خارج کنید.
– در مرحله دوم وقت آن است که وایر شمع ها را جدا کنید. هنگام خارج کردن وایر شمع ها آنها را برچسب بزنید تا هر کدام را به جای خود نصب کنید.
– قبل از اینکه قطعات دیگر را باز کنید با هوای فشرده بالای موتور یا لبه های آن را باد بگیرید تا به طور کامل تمیز شود.
– نکته دیگری که باید خیلی به آن توجه کنید، محافظت از سیلندر خودرو است. قبل از باز کردن شمع ها از روی سر سیلندر با هوای فشرده به طور کامل اطراف کوئل ها را پاک کنید تا از سقوط هر گونه مواد خام و گرد و غبار به داخل محفظه سیلندر جلوگیری کنید.
– قبل از اینکه شمع های جدید را ببندید، هر گونه کثیفی سست باقی مانده را از روی موتور پاک کنید.

کوئل و بوت شمع را بردارید

– کانکتور برق کوئل شمع ها را با فشار دادن به سمت بالا از روی زبانه قفل جدا کنید.
– کانکتور را از کوئل جدا کنید.
پیچ نگهدارنده سیم پیچ را بردارید و کل سیم پیچ و مجموعه بوت را بیرون بکشید.
برخی از سیستم های COP دارای بوت های لاستیکی و فنر قابل جدا شدن هستند. اگر با سیم پیچ بیرون نمی آیند، آنها را با انبر سوزنی باز کرده و تعویض کنید. سپس شمع قدیمی را بردارید. اگر ماشین شما از سیستم احتراق COP بهره می برد، فاقد وایرهای حامل برق ولتاژ بالا است.

چگونگی تعویض شمع های خودرو

چگونگی تعویض شمع های خودرو

شمع را باز کنید

تمام کثیفی هایی که از زمان نصب شمع تا کنون روی آن جمع شده را پاک کنید. بعد از آن سوکت شمع را به اندازه کافی روی آن بلغزانید. سوکت شمع چرخاندن شمع را بسیار آسانتر می کند. برای رسیدن به دوشاخ شمع مطمئنا به آچار شمع نیاز دارید.
دوشاخه را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شل شود.
همه موتورها آنطور که در تصویر پایین نشان داده شده شاخه ها را در دسترس قرار نمی دهند. هر چه محفظه موتور فشرده تر باشد رسیدن به محفظه موتور دشوار تر است. اما مطمئنا همه آنها به گونه ای ساخته شده اند که بتوان شاخه ها را باز کرد.

چگونگی تعویض شمع های خودرو

نحوه نصب شمع خودرو بر روی سیلندر

اکنون وقت آن رسیده که تمامی شمع های جدید را آماده نصب کرده و شکاف بین آنها را تنظیم کنید.
با استفاده از یک گیج شکاف شمع فاصله بین دو الکترود زمین و الکترود میانی که شکاف جرقه نامیده می شود را تنظیم کنید.
اگر شکاف خیلی تنگ است با فاصله سنج کمی آن را باز کنید.
اگر شکاف بیش از حد باز است به آرامی روی یک سطح  جامد به الکترود جانبی ضربه بزنید.
اکنون یک لایه نازک از ترکیب ضدگیر بر روی رزوه های دوشاخ قرار دهید و دوشاخ را با دست به سرسیلندر قرار دهید.
چگونگی تعویض شمع های خودرو

شمع جدید را نصب کنید

برای نصب شمع ابتدا آن را با دست بپیچانید تا جایی که واشر فلزی به سرسیلندر رسید از آچار گشتاور برای سفت کردن آن استفاده کنید. گشتاور ناکافی می تواند رزوه ها را ببرد و دوشاخه را مخدوش کند. اگر از ترکیب ضد گیر روی رزوه های دوشاخه استفاده کردید، گشتاور را تا 10 درصد کاهش دهید.

چگونگی تعویض شمع های خودرو

بوت شمع را روغن کاری کنید و دکمه آن را بالا ببرید

قبل از نصب مجدد کوئل، یک پوشش نازک از گریس دی الکتریک را در اطراف داخل بوت شمع بمالید. گریس از احتراق ناقص جلوگیری می کند و در آینده برداشتن بوت شمع را آسان تر می کند.
کوئل، پیچ نگهدارنده و کانکتور برق کوئل را دوباره نصب کنید.
دیگر بخش هایی که برای تعویض شمع برداشته اید را نصب کرده و سپس ماشین را روشن کنید.
در ضمن برای بوت های سیستم احتراق غیر COP نیز همین روش را دنبال کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *